Прогноз фітосанітарного стану основних с/г рослин у господарствах Тернопільської області в жовтні 2013 року
Агрометеорологічні умови вересня відзначилися холодною погодою, в більшості днів дощовою. Кількість опадів за місяць перевищувала норму в два, а подекуди і в три рази. Відносна вологість повітря впродовж вересня на 5-9% була вищою за норму і становила 85-89%. Тому, погодні умови вересня місяця, виявилися складними для розвитку більшості шкідників та хвороб с/г культур.
За даними фахівців Гідрометцентру, в жовтні поточного року очікуються мінливі погодні умови, незначне потепління змінюватиметься холодною дощовою погодою.
Дані погодні умови значно впливатимуть на розвиток сільськогосподарських культур, а також життєдіяльність шкідників та хвороб в агроценозах області. Тепла погода сприятиме розвитку фітофагів, збільшуватиме шкідливість окремих комах, зокрема листогризучих та підгризаючих видів, а також мишоподібних гризунів.
Інтенсивний розвиток хвороб у посівах озимих культур можливий за наявності краплинної вологи.
БАГАТОЇДНІ ШКІДНИКИ
При відносно теплій, помірно-вологій погоді в жовтні, прогнозується активізація процесів розмноження, а відповідно – зростання чисельності та шкідливості мишоподібних гризунів до ЕПШ в посівах озимої пшениці, озимого ріпаку та багаторічних трав, де середня чисельність їх становить від 1,0 до 3,2 жилих колоній/га, а на озимині - поодинокі нори.
В посівах озимих зернових культур та озимого ріпаку шкодитимуть гусениці другої генерації озимої совки. У вогнищах ймовірне зростання чисельності та шкідливості даного шкідника.
Також за достатньої вологості ґрунту в жовтні, можливе осередкове зростання чисельності дротяників та несправжніх дротяників в посівах озимих культур, за рахунок міграції у верхні горизонти ґрунту.
ОЗИМІ ЗЕРНОВІ КУЛЬТУРИ
В ранніх посівах озимої пшениці, за умов достатньої вологозабезпеченості, в окремих осередках можливе зростання шкідливості хлібного туруна. Тривалість пошкодження озимих культур личинками туруна восени, залежить від вологості ґрунту, при значній кількості опадів, їх живлення може тривати до 100 днів.
На ранніх сходах озимих зернових культур шкодитимуть шведська муха, чорна пшенична муха, інтенсивність льоту яких в середньому становить 2,0-5,0 екз. на 100 помахів сачком.
Триватиме заселення сходів озимих культур опомізою пшеничною та озимою мухою. Погодні умови кінця вересня не були сприятливими для льоту злакових мух, а при теплій з помірними опадами погоді в жовтні - інтенсивність льоту даних фітофагів зросте.
Через пошкодження озимих культур злаковими мухами осіннього покоління (до настання кущіння), значна частина рослин гине. Особливо зростає їх частка, за умов посухи.
При помірно-вологій та теплій погоді, в посівах озимих зернових культур, буде тривати активне живлення та розмноження злакових попелиць та цикадок, що заселили і пошкодили відповідно 3,0-5,0% та 2,8-5,0% рослин на 15-21% обстежених площ.
За умов теплої вологої погоди в жовтні прогнозується розвиток та поширення в посівах озимої пшениці борошнистої роси, септоріозу, бурої листкової іржі, збудники яких зберігаються в ґрунті, рослинних рештках та насінні культури.
ОЗИМИЙ РІПАК
Триватиме живлення ріпакового пильщика в посівах озимого ріпаку, що пошкодив 4,3-8,0% рослин в слабкому ступені на 20,3% площ. На окремих площах чисельність псевдогусениць трача зросте і перевищуватиме ЕПШ.
В осередках очікується шкідливість гусениць ріпакового та капустяного біланів, капустяної совки, які за умов теплої помірно-вологої осені спроможні нанести відчутну шкоду посівам озимого ріпаку.
Тепла помірно-волога погода сприятиме також розвитку капустяної попелиці в посівах даної культури, що заселила 3,0-5,0% рослин по балу І.
Волога погода в жовтні сприятиме збільшенню ураженості рослин озимого ріпаку пероноспорозом, циліндроспоріозом та фомозом, що уразили 2,0-4,0% рослин в слабкому ступені.
Не виключається можливість прояву та розвитку в посівах озимого ріпаку борошнистої роси.
В окремих посівах з підвищеною кислотністю ґрунту та наявною інфекцією в ґрунті, виникне висока вірогідність ураження рослин ріпаку килою. Адже, оптимальна для ріпаку кислотність ґрунту у межах 5,8-6,5.