23 листопада 2012 року наказом Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України № 407 затверджено Положення про Державну установу «Тернопільська обласна фітосанітарна лабораторія». 28 листопада 2012 року проведено реєстрацію юридичної особи.
Державна установа «Тернопільська обласна фітосанітарна лабораторія» (далі - Лабораторія) є державною установою, яка належить до сфери управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Основними завданнями Лабораторії є:
виконання комплексу заходів, що спрямовані на охорону території України від занесення та інтродукції регульованих шкідливих організмів;
визначення фітосанітарного стану об’єктів регулювання, що імпортуються, експортуються, реекспортуються, перевозяться в межах України або транзитом територією України;
проведення фітосанітарної експертизи (аналізів) об’єктів регулювання та/або інших об’єктів.
проведення визначення (аналізу) посівних якостей насіння;
проведення визначення (аналізу) якості зерна;
організація та проведення навчання/стажування працівників;
надання фахових консультацій з питань карантину, захисту рослин, насінництва і розсадництва, якості зерна.
Основною метою діяльності Лабораторії є:
проведення фітосанітарної експертизи (аналізів) об’єктів регулювання та/або інших об’єктів та визначення видового складу регульованих та інших шкідливих організмів;
проведення визначення (аналізу) посівних якостей насіння;
проведення визначення (аналізу) біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських культур.
Тернопільська область є однією з найменших в Україні, тому колектив Лабораторії невеликий. Загальна чисельність працівників становить 40 осіб.
До складу Лабораторії входять такі структурні підрозділи:
- відділ фітосанітарних процедур;
- відділ фітосанітарного аналізу;
- відділ аналітики пестицидів, агрохімікатів;
- відділ реєстрації зразків об'єктів регулювання та оформлення документів;
- відділ визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу та якості зерна;
- відділ бухгалтерського обліку та фінансової звітності;
- віділ кадрової роботи;
- загальний відділ;
- головний юрисконсульт.
Відділ фітосанітарного аналізу проводить ентомологічну, мікологічну, бактеріологічну, фітогельмінтологічну, вірусологічну та гербологічну експертизи, що підтверджено "Атестатом про акредитацію" Національного агенства з акредитації України відповідно до вимог ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019» № 201184 від 11 жовтня 2023 року (дійсний до 10 жовтня 2028 року).
За результатами експертизи видається висновок фітосанітарної експертизи (аналізів).
Відділ аналітики пестицидів, агрохімікатів проводить дослідження засобів захисту рослин, сільськогосподарської продукції та сировини рослинного походження.
На основі проведених досліджень видаються результати досліджень.
З березня 2017 року повноваження Лабораторії розширено в сфері визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу. З даною метою створенно відповідний відділ у липні 2017 року.
Відділ проводить визначення посівних якостей насіння (чистота і відхід насіння; схожість, енергія проростання; вологість, маса 1000 насінин тощо), що підтверджено "Атестатом про акредитацію" Національного агенства з акредитації України відповідно до вимог ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019» № 201184 від 11 жовтня 2023 року (дійсний до 10 жовтня 2028 року).
На основі проведених досліджень видається протокол випробувань.
З 01 квітня 2024 року Лабораторія проводить аналізи біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських культур – пшениці озимої (ярої) м’якої та твердої, ячменю, тритикале, вівса, гречки, гороху, сої, ріпаку, кукурудзи та соняшнику.
За результатами аналізувань видається протокол визначення біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських культур.