^ Наверх

Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів

Державна установа "Тернопільська обласна фітосанітарна лабораторія"

Увага - небезпечний карантинний бур'ян - ценхрус довгоголовий!

За останні роки значно збільшилося ввезення в Україну сільськогосподарських продуктів рослинного походження, насіння і посадкового матеріалу.

Водночас зросла і небезпека завезення небезпечних карантинних шкідників та хвороб рослин, а також насіння бур’янів, що відсутні в Україні або наявні лише на невеликих осередках. До таких  бур’янів  належить ценхрус довгоголовий. Вид походить із тропічної Америки, де зростає на піщаних ґрунтах.

Сучасний ареал ценхрусу зайняв значну частину Степової зони України і частково – Лісостепової (АР Крим, Дніпропетровська, Луганська, Миколаївська, Одеська, Харківська та Херсонська області). Впродовж останніх років ценхрус виявляють в м. Києві (на пісках району Оболонь).

Бур’ян  засмічує майже всі польові культури, особливо просапні, сади, виноградники і пасовища. Часто зустрічається на узбіччях доріг, по берегах зрошувальних каналів і ставків. Колючі плоди ценхрусу легко причіпляються до гуми, тканин та інших м’яких матеріалів, вовни і шкіри тварин, що значно збільшує швидкість поширення бур’яну.

Ценхрус як бур’ян  не тільки пригнічує розвиток культурних рослин,  але й наносить велику шкоду тваринництву. Колючі колоски,  потрапляючи разом з кормами в порожнину рота тварин,  викликають  пухлини  і  виразки, псують якість вовни овець. Бур’ян дуже неприємний і для людей. Колючки можуть поранити шкіру ніг і рук людей, особливо під час збирання овочевих і баштанних культур.

Це однорічна трав'яниста рослина висотою від 20 до 120 см. За зовнішнім виглядом, у початкові фази зростання рослини ценхрусу схожі на мишій зелений і плоскуху звичайну. Стебла плоскі, прямі. Листки гладенькі, лінійні, вузькі.

Розмножується насінням. Одна рослина, залежно від умов зростання, може утворювати від 20 до 3000 насінин,  котрі осипаючись, засмічують ґрунт і урожай. В польових умовах проростає насіння в кінці квітня або на початку травня. Цвіте в кінці червня–липні, плодоносить в серпні–вересні.

Поширюється, переважно, за допомогою колючих колосків. Легко чіпляючись до шкіри тварин, одягу людей, коліс автомашин, насіння бур'яну розноситься на далекі відстані від материнської рослини. Крім того, дозрілі колоски легко перекочуються вітром. Вони довго тримаються на поверхні води й навесні з талими водами переміщуються на нові місця. Насіння бур’яну може бути завезене в нові райони з насіннєвим матеріалом, продовольчим зерном, з вовною, сіном, соломою. На територію Тернопільської області ценхрус довгоголовий може потрапити з підстилкою у вантажних автомашинах, які перевозять плоди кавунів і дині.

На полях і угіддях, де поширився цей бур’ян, доцільно висівати однорічні і багаторічні трави або озимі культури, що успішно пригнічують сходи ценхрусу. Орати забур’янене поле необхідно на повну глибину, а трави скошувати до цвітіння, щоб не допустити обсіменіння ценхрусу. Для його хімічного знищення використовують протизлакові та інші гербіциди у відповідності з культурою, яка вирощується на даному полі.

У випадку виявлення підозрілого насіння бур'янів звертайтеся в Державну фітосанітарну інспекцію Тернопільської області, що знаходиться за адресою:
м. Тернопіль, вул. Микуленецька 20, тел. (0352) 52-10-10

 

Герболог  Тернопільської
обласної карантинної лабораторії
Гончарик Лілія Ярославівна