З метою встановлення фітосанітарного стану території Тернопільської області державні фітосанітарні інспектори Державної фітосанітарної інспекції Тернопільської області щороку проводять контрольні обстеження сільськогосподарських угідь на виявлення карантинних організмів.
В 2013 році проведені планові контрольні обстеження на виявлення золотистої картопляної нематоди. Обстеження проводилися візуально та методом відбору грунтових проб, які відправлялися на фітосанітарну експертизу в Державну установу «Тернопільська обласна фітосанітарна лабораторія». Загалом було обстежено 144,16 га сільськогосподарських угідь, проведено 297 аналізів грунту.
В результаті обстеження було виявлено нові вогнища поширення карантинного організму золотистої картопляної нематоди в таких населених пунктах:
- с. Ілавче Теребовлянського району Тернопільської області в фермерському господарстві загальною площею 6,2 га (30 цист);
- с. Залісся Монастириського району Тернопільської області на 7 присадибних ділянках загальною площею 7,45 га (34 цист);
- с. Плотича Козівського району Тернопільської області на 18 присадибних ділянках загальною площею 4,16 га (245 цист).
Головними причинами поширення карантинного організму є недотримання сівозміни, не використання немадостійких сортів картоплі, недостатнє очищення інвентарю, з яким переноситься заражений ґрунт.
На вищенаведених площах був запроваджений карантинний режим та затверджено основні фітосанітарні заходи щодо локалізації та ліквідації золотистої картопляної нематоди, а саме:
- Постійний моніторинг земельних угідь на предмет виявлення золотистої картопляної нематоди.
- Проведення садіння картоплі на нових незаражених ділянках, використовуючи для цього нематодостійкі сорти: Аграрна, Божедар, Водограй, Доброчин, Марія, Подільська 96, Повінь, Берегиня, Лілея, Обрій, Пролісок, Делікт, Імпала, Цезар, Кардена, Пікассо, Санте.
- Впровадження в карантинній зоні сівозмін з використанням таких культур: бобові, зернові, технічні, багаторічні трави, що не пошкоджуються золотистою картопляною нематодом. Дотримання сівозміни з поверненням картоплі на те саме поле не менше, як через 4 роки.
- Переміщення (завезення, вивезення) об’єктів регулювання з карантинної зони при наявності карантинного та фітосанітарного сертифікатів.
Провідний фахівець – фітогельмінтолог
відділу фітосанітарного аналізу
Ваврух О.Р.