^ Наверх

Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів

Державна установа "Тернопільська обласна фітосанітарна лабораторія"

Щодо виявлення білої іржі хризантем

04 липня 2023, 15:34

Фахівцями Державної установи "Тернопільська обласна фітосанітарна лабораторія" при проведенні фітосaнітарної експертизи (аналізів) імпортних об'єктів регулювання, а саме зразків зрізів квітів з Нідерландів, виявлено карантинний організм, відсутній в Україні  - білу іржу хризантем  (Puccinia horiana P. Hennings).

 

    

Довідка:

Біла іржа хризантем (Puccinia horiana P. Hennings)  -– карантинна хвороба списку А1 (карантинні організми, що відсутні в Україні).

Основним живителем є хризантема великоквіткова, особливо вражаються сорти, що культивуються садівниками та широко вирощуються в теплицях.

Збудник хвороби – гриб, який має високий потенціал адаптації та здатності для існування в нових умовах, хвороба швидко поширюється в різні регіони світу, а вартість ліквідації осередків зараження досить висока. Масове ураження рослин у теплицях може викликати 80% знищення врожаю, аж до повної втрати популяції рослин хризантем.

         Білою іржею уражаються в основному листки, рідше – стебла. Захворювання проявляється у вигляді невеликих блідо-жовтих плям як на верхній, так і на нижній стороні листків. Згодом плями збільшуються і стають яскраво-жовтими, а їх центр – коричневим. На нижній стороні листка на цих плямах розвиваються пустули. Сильно уражені листки, як правило, передчасно відмирають, і рослини виглядають,  немов обпалені. Хворе листя часто закручується донизу, а на квітках ураження спостерігається у вигляді некротичної крапковості.

Збудник поширюється живцями, тепличними або кімнатними хризантемами у горщиках, зрізами квітів. Місцем резервації збудника можуть бути рослинні рештки, які зберігаються на поверхні ґрунту, одязі, взутті, інвентарі. Спори можуть розсіюватися також краплинами води. Тому при поливі бажано не допускати потрапляння води на листки. Здорові на вигляд рослини не можуть бути гарантом безпеки, так як дане захворювання може перебувати в прихованій стадії до 8 тижнів і лише з   настанням   сприятливих   умов   захворювання може проявитися. Переносниками захворювання можуть бути і комахи.

повернутись назад